System Identyfikacji Przestrzennej
Platforma zakupowa
Kontakt z Urzędem
 

Aktualności

Dożynki Gminy Łęczyca za nami

[ 2018-09-04 ]

2 września mieszkańcy Gminy Łęczyca świętowali Dożynki Gminne. Tegorocznymi gospodarzami uroczystości było sołectwo Janków, a miejscem imprezy teren OSP w Jankowie. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem kolorowego korowodu dożynkowego, który poprowadziła Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca wraz z Mażoretkami oraz tegoroczni Starostowie – Pani Barbara Andrysiak i Pan Mariusz Wikaryjczak. Korowód zamykała delegacja Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Łęczyca, którą poprowadził Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP druh Krzysztof Królak. Po przejściu korowodu na teren OSP w Jankowie, zgodnie z tradycją, starostowie przekazali gospodarzom gminy – Panu Wójtowi Gminy Łęczyca Jackowi Rogozińskiemu oraz Panu Przewodniczącemu Rady Gminy w Łęczycy Włodzimierzowi Starzyńskiemu miód oraz bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, prosząc o sprawiedliwe jego dzielenie pomiędzy mieszkańców.

Następnie zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez 17 sołectw z terenu Gminy Łęczyca: Borki, Chrząstówek, Dąbie, Dobrogosty, Dzierzbiętów Duży, Dzierzbiętów Mały, Gawrony, Janków, Kozuby, Krzepocin Pierwszy, Leszcze, Lubień, Łęka, Topola Katowa, Topola Szlachecka, Wichrów, Wilczkowice. Przepięknie wykonane, z tegorocznych dobrodziejstw łąk i pól, wieńce zostały złożone na scenie w pobliżu ołtarza dożynkowego.

W dalszej części uroczystości wszyscy uczestnicy Dożynek wzięli udział w Mszy Świętej dziękczynnej za zebrane plony, którą celebrował ks. Sławomir Sobierajski, proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy oraz ks. Zygmunt Rzetelski, Proboszcz Parafii Świętej Magdaleny w Leźnicy Małej, natomiast oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Krzysztof Kowalski, mieszkaniec Gminy Łęczyca. Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce, nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Wójt oraz Starostowie dożynek zgodnie z tradycją poczęstowali wszystkich zgromadzonych gości chlebem dożynkowym i miodem.

Następnie Włodarz Gminy Pan Jacek Rogoziński złożył najserdeczniejsze życzenia rolnikom z okazji ich święta, podziękował za misternie wykonane wieńce oraz oficjalnie powitał wszystkich przybyłych gości, wśród których oprócz mieszkańców Gminy Łęczyca, znaleźli się m.in. Maciej Pali asystent Wojewody ŁódzkiegoGrażyna Czyżak – Zastępca Dyrektora Łódzkiego Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wojciech Zdziarski – Starosta Powiatu Łęczyckiego, Krzysztof Próchniewicz – Wójt Gminy Świnice Warckie, podinsp. Zbigniew Gruszczyński – Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy, Arkadiusz Mistrzak – Dowódca JRG Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, Monika Kilar – Błaszczyk – Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy, Agnieszka Kaszubska – Skarbnik Gminy Łęczyca, Anna Zarębska – Sekretarz Gminy Łęczyca, Radni Gminy Łęczyca, Sołtysi, Dyrektorzy Szkół, Samorządowcy  z terenu powiatu łęczyckiego oraz Sponsorzy. W trakcie trwania uroczystości dołączyli także Przemysław Błaszczyk – Senator RP oraz Marek Matuszewski – Poseł na Sejm RP.

Po przemówieniach zaproszonych gości odczytane zostały także listy otrzymane od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Wojewody Łódzkiego Pana Zbigniewa Rau, Wójta Gminy Wartkowice Pana Piotra Kuropatwy oraz Wójta Gminy Lutomiersk Pana Tadeusza Borkowskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespól folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, działający przy Szkole Podstawowej w Wilczkowicach. Zespół bierze udział w wielu uroczystościach i imprezach regionalnych oraz ogólnopolskich promując folklor Ziemi Łęczyckiej. Młodzi artyści ubrani w stroje ludowe charakterystyczne dla naszego regionu, zaprezentowali tradycyjne utwory ludowe pochodzące zarówno z regionu łęczyckiego ale i innych terenów Polski.

Następnie na scenie pojawiły się uczennice Szkoły Podstawowej w Błoniu, które zaprezentowały pokaz umiejętności tanecznych. „Roztańczone” zatańczyły do utworu Marka Ronsona - Uptown Funk.

Po występie młodych artystek na scenie odbyło się wspólne narodowe czytanie, zainicjowane przez Młodzieżową Radę Gminy Łęczyca. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na dożynkowej scenie zaproszeni goście odczytali fragmenty, jednej z najpiękniejszych polskich lektur „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Kolejnym punktem dożynek był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Ponad trzydziestoosobowy zespół zaprezentował tańce z regionu kutnowskiego i rzeszowskiego, suitę łowicką oraz polkę lwowską. Zespół dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, bogatym strojom oraz wspaniałym układom choreograficznym został bardzo dobrze przyjęty przez „dożynkową publiczność” zbierając ogromna ilość braw.

Kolejny na scenie zaprezentował się zespół wokalny Pierożki działający przy Oddziale Gimnazjalnym Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej. Zespół, prowadzony przez nauczyciela muzyki Pana Marcina Tobera, uświetnia szkolne oraz pozaszkolne uroczystości, reprezentuje szkołę na festiwalach i konkursach zdobywając wyróżnienia i nagrody. Tym razem Pierożki zaprezentowały się w repertuarze dożynkowym, zbierając wiele braw od słuchaczy.

Po występie młodych artystów przyszedł czas na gwiazdę dożynek Zespół PIĘKNI I MŁODZI, który tego dnia zgromadził pod sceną ogromna ilość fanów. Piękni i Młodzi to polski zespół muzyczny z Łomży założony w 2012 roku przez Magdę i Dawida Narożnych oraz Daniela Wilczewskiego. Wykonują muzykę disco polo, dance i pop rock. Ich utwory w serwisie Youtube obejrzało już kilkadziesiąt milionów osób. Koncertują w całej Polsce, występując na największych festiwalach muzyki disco-polo oraz programach rozrywkowych. W 2014 roku wzięli udział w przesłuchaniach do siódmej edycji programu Must Be the Music Tylko muzyka w telewizji Polsat. Zespół podczas godzinnego koncertu  porwał do tańca licznie zebraną publiczność wykonując swoje największe przeboje takie jak: „Ona jest taka cudowna”, „Wyśmienicie” ,„Jedno słowo”, „Tak już bez Ciebie”, „Zastanawiam się”. Od pierwszych minut koncertu publiczność wspólnie śpiewała ich przeboje. Nie zabrakło oczywiście bisów dla publiczności.

Jako ostatnia na tegorocznej scenie wystąpiła mieszkanka Gminy Łęczyca Pani Ewa Olczak, która sama pisze teksty i muzykę. Współpracuje z takimi gwiazdami jak Zenon Martyniuk i Andre. To z jej utworem w 2017 r. Zenon Martyniuk zdobył na festiwalu w Ostródzie I miejsce. Muzyka jest jej pasją a nawet obsesją. Podczas swojego występu zaprezentowała kilka własnych kompozycji oraz covery polskich i nie tylko artystów tworzących muzykę taneczną. Jej występ został nagrodzony dużymi brawami.

Finałem tegorocznych uroczystości dożynkowych był pokaz sztucznych ogni, który w barwny sposób przypieczętował ten pełen wrażeń i emocji dzień. Impreza tradycyjnie zakończyła się dyskoteką.

Nowością na tegorocznych dożynkach był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę ufundowaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jury w składzie ks. Sławomir Sobierajski – Dziekan łęczycki, Wojciech Zdziarski – Starostwa Powiatu Łęczyckiego oraz najpiękniejsza kobieta Ziemi Łęczyckiej, I Wicemiss Ziemi Łódzkiej – Wiktoria Jóźwiak, jako najlepszy wybrało wieniec wykonany przez Sołectwo Gawrony. Wieniec przedstawiał kompozycję składającą się z kielicha mszalnego, hostii i godła Polski. Nagrodę dla zwycięzców wręczyła wspólnie z Wójtem Gminy Łęczyca Pani Grażyna Czyżak, Zastępca Dyrektora Oddziału terenowego KOWR w Łodzi.

Zebrani goście mogli ponadto skorzystać z darmowej grochówki, pysznych ciast wypieczonych przez mieszkanki Jankowa, grillowanych kiełbasek. Dużą popularnością cieszyły się także darmowe pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem przygotowane przez Panią Elżbietę Maniak z Zawady, której m.in. chleb łęczycki wpisany jest na listę produktów regionalnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród atrakcji zaproponowanych uczestnikom dożynek znalazły się bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie, a także zabawy z animatorami zabawiającymi dzieci i dorosłych wywołując uśmiechy na twarzach.

Pragniemy podziękować gospodarzom tegorocznych Dożynek, sponsorom oraz wszystkim, którzy udzielili wsparcia przy organizacji uroczystości.

Patronat honorowy: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Partnerem tegorocznych dożynek była Poczta Polska S.A.

Sponsorzy:
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Wizet Transport, Łęczyca

Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy

Fabryka Maszyn Rolniczych Agro Factory, Lubień,

Firma Zimex Halina Zimoch, Leszcze,

Pani Kamila Lisewska, Kozuby

Anna i Piotr Krajewscy, Wilczkowice

Zagroda u Matyjasów, Zduny,

Monika Kilar – Błaszczyk,

Anna i Łukasz Kujawa, Zakład Wędliniarski „Krzyś”, Leźnica Mała

   

Galeria zdjęć:
Nieodpłatna pomoc prawna
Oświata
GOPS Łęczyca
Zrealizowane inwestycje
Sport i kultura
RPO ŁÓDŹ
InforLex.pl
Geoportal Województwa Łódzkiego